САМОТНІСТЬ ОПЕРИ - Мои статьи - Каталог статей - Персональный сайт
Пятница, 17.05.2024, 09:57
Вітаю Вас Гість | RSS

OЛЬГА ІЛЮК

Блог

Каталог статей

Головна » Статті » Мои статьи

САМОТНІСТЬ ОПЕРИ
САМОТНІСТЬ ОПЕРИ
(навіяне кінострічкою "Привид Опери"
і своїм життям)
Розділ 1. ВОНА - зі спогадів про НЬОГО...

З самого дитинства я вважала, що немає нічого красивішого за самотність. Вона дозволяє пізнати себе, бути собою, адже перед собою не зіграєш жодну роль – навіть найдосконалішу. Все ж, якщо й зіграєш, то повернешся до висхідної точки – до самого себе… Я помічала в собі незвідані СВІТИ, і нечіткі ще обрії поезії.

Ще не маючи слів та образів, я вже насолоджувалась цими першими передчуттями Музи, споглядала її перші прояви присутності поруч, торкалась мармурового лику, що здавалося, нізвідки проявлявся й зникав в нікуди, танув від мого грайливого дитячого мовчання… Так зароджувались перші паростки римованих рядків. Мені подобались ці тендітні пелюстки поетичної тиші, я пригадую свою неприховану радість від першого вірша, написаного подумки за декілька хвилин катання на дитячій каруселі. Мені було 8 років. А визрівав цей вірш ще років з 3-ьох, мабуть. Його я присвятила своєму братику Колі. Я памятала вірш ще декілька годин, але, не записавши, забула повністю. Не забутнім залишилось враження від нього, трепетне і тепле, немов би братик і справді був поруч, і то ми разом з ними заримували, катаючись на каруселі прохолодним осіннім днем.

5 років визрівав цей стан самозаглиблення і пошуку потрібних слів і ритмів, а коли зродилось воно ВПЕРШЕ, то, певно, й вперше усвідомилось: в самотності істинній немає самоти – є істина, і можна стати нею.

Я не хотіла (і не хочу) бути КИМОСЬ, хоч мала (і маю) для цього всі задатки: непогано грала на сцені, добре малювала й писала, і малюю зараз, і пишу, але бути кимось мені завжди було нецікаво. Я відчувала, що ставши кимось – втрачу себе, що тоді в мені зникне моє справжнє ЩОСЬ – моя поезія, що відкриває двері в вічний світ НЕ САМОТИ. Бути собою – мій життєвий орієнтир!

Колись я написала в університеті твір про те, що неможливо по великому рахунку бути самотнім, якщо слухаєш, наприклад, «Місячну сонату» Бетховена. Самотності немає, коли живеш мистецтвом, вона тане в цих глибинах духовної краси і дарує відчуття великої наповненості усім: собою, музикою, поезією, роздумами, щирістю усестороннього прояву Генія Духу.

У відповідь на цей текст Анатолій Миколайович Добрянський на наступному занятті виправив мене, сказавши, що «Місячна соната Бетховена» - це Соната №14 Бетховена. Й мені стало чомусь образливо, адже не важливо, яку точно має назву цей музичний твір, який мене неймовірно вразив, і який, власне, Анатолій Миколайович на практичному занятті й запропонував нам, студентам, послухати.

Важлива не назва, а моє сприйняття самотності, «Місячної сонати». Я знала, що це істинне сприйняття, вірне, що я вельми влучно розкрила тему самотності, і тому добре й щиро, від серця виконала завдання Анатолія Миколайовича.

Я не просто образилась, я засмутилась. І щоб довести свою правоту (чи, напевно, просто привернути увагу), прийшла на кафедру літератури до викладача (до свого УЛЮБЛЕНОГО викладача) з вимогою повернути цей текст мені. Звісно ж, Анатолій Миколайович настояв на тому, що не може його повернути.

Я рідко дивлюсь людям в очі довго, рідко чиї очі можуть спонукати мене до цього. Але тої миті я не стрималась і передала все, що хотіла донести, поглядом, а саме: я знаю, що таке самотність, тому не просто розумію Вас, мій сивочолий Маестро, а хочу, прагну, щоб Ви зрозуміли мене, відчули мене так, як я Вас відчуваю. І не заради істини, а заради того, щоб більше не почуватись самотнім (самотньою). Напевно, він таки прочитав це в моїх очах.

Проте він не дізнався, що потім, вийшовши з кафедри літератури, мої очі наповнились сльозами, моя душа відчула ВСЕ: кожну наступну самотню хвилину МОЮ І ЙОГО. Я відчула його подальшу долю – і моїм сльозам вже не було стриму. Я плакала, хоч не з жалю, а з прагнення безсилого свого змінити щось хоча б на мить, хоча б секунду щастя подарувати… і не забути вже ніколи… й нізащо… за жодних умов. Не допустити…

Сльози все не спинялись. Я не могла взяти себе в руки, тому відпросилась з наступної пари. І пішла в гуртожиток… Самотня…
Самотня дівчинка, що любить істину - і себе в ній, поезію - і себе в ній, світло - і себе в ньому… Всього лиш дівчинка, що любить самоту. Його самоту не менше, ніж свою. І поважає те, що не можна порушувати, і що неможливо змінити.
Розчерк пера – А ДОЛЯ ДОПИСАНА!
 
Розділ 2.
Христина ДААЄ до Привида опери: "ЖИТТЯ ОПІСЛЯ".

Я втратила тебе, так і не побувши з тобою. І вибір іншого не виправдовує цю втрату. Нічого не виправдовує. Немає мені виправдань. Я просто сумую. Просто і сердечно, ніби ніколи й не мала іншого. Ніби взагалі ніколи нічого не мала. Лише цей біль мала, що не наважилась з тобою бути. Лише він проріс в мені дивним спогадом – твоїм поглядом, твоїм порухом руки і лівого плеча, і дотиком твоїх духовних пальців до моєї руки, що в незвичній близькості опинилася поруч з твоєю. Усе зігріває… і обпікає одне – я не наважилась! Я вибрала інше життя, без тебе…

Я ж любила тебе, МІЙ Ангеле Музики! Чому я пішла з твого світу?
Нехай, я вірю, повага до твоєї самоти могла бути причиною, чи підсвідомою чи дуже добре усвідомленою – яка тепер різниця? Симпатія до іншого не вартувала й тіні Тебе. І не втихомирила розбуджені ТОБОЮ почуття. І новий пошук теж не втихомирив їх. Вони ж бо були до ТЕБЕ!
Де тоді загубилась моя свідомість? Я повірити не можу, що так свідомо відмовилась від тебе! Я не могла вчинити так! Я ж знала, чим це все закінчиться. Я знала, що ти без мене загинеш. І я стоятиму над твоєю могилою, вимолюючи прощення. Чому ж я дала на це згоду? Чому не пішла всупереч долі своїй? Чому не вимагала від неї згоди на наші справжні відносини? Чому я була мовчазною, немов камінь? Чому моє серце завмирало в твоїй присутності? І твоє також…?
Ми безглуздо вчинили, мій любий… ми розлучилися назавжди!
 
Розділ 3. Без тебе.
І що тепер без тебе? Дім, сім'я, постійні спогади: голос, що мучить співом ночами, твій голос, що заспокоює мене і продовжує навчати, але вже НОВОМУ співу…
Танець, спільний танець на межі світів, відчуття твоїх мрій, що в мить ставали моїми. І де ж це страх подівся? ДЕ? Тепер, коли він мав би бути, його нема. Всього лиш почуття в моєму серці – величні і прекрасні.

Мій шановний віконт живе зі мною майже в щасті, проте постійно я буваю на могилі батька, шукаю в шелестінні дерев його постать, - постать Духу, і чую в серці голос Мого Ангела-Маестро.

Віконт змирився з цим, він з цим, все ж, бачився ТОДІ, він переміг, забрав мене у тебе, та йому лише здавалось, що перемога ця можлива, йому хотілось цього просто… Немає мене поруч з ним. Це прагнення співати із ТОБОЮ величніше за спокій сімейного життя. Це прагнення змушує заради тебе ЖИТИ. Щоб ТИ в мені продовжував своє життя, і знову відчував мій голос, а я в тобі почую свій: усе сплететься, як колись, у поглядах і перших почуттях - щасливих та лякливих.

Я мріяла про ЦЮ ЛЮБОВ з дитинства. Я знала, смерті не існує. Дух завжди поруч, музика долає смерть. І вічність проникає в моє серце ТВОЇМ ЖИТТЯМ!

Ми разом всупереч усього.
 

Розділ 4. ВОНА без ТЕБЕ.

Вона без тебе мовчазна, печальна часто і чомусь таки щаслива. Вона без тебе щаслива. Але не зі мною. Мене в цьому зізнанні МУЗИЦІ немає, ніколи ангелом мені не бути, лиш вірним другом, лиш променем, що зігріває, та не спалить. Лиш відданим її красі мужчиною і батьком дітей її. Лиш ним.
О, стільки днів минули в пошуках її усмішки, стільки днів минуло дарма… Та не для неї. Не для тебе. Для мене лиш…

Невже Любов, що не спалює, і не палає теж? Не палає, тліє тільки… І холодні руки ніжно зігріва…

 

Розділ 5. Я БЕЗ НЕЇ.

Вона була зі мною щирим дитям.

Все, що в душі дорогого й святого – все від тебе, моє дитя. Мій учень і моя загибель, моя краса, і моя втрата, ти – світло очей моїх. Та як мені з тобою бути, якщо ти іншого обрала, інший світ?

Не світ зухвало вічний, небезпечний і водночас світ у тиші підземелля, у нетрях віри й знань, у схованках самозаглиблень, у чистоті помислів і зненависті до тих, хто знущанням мене оцінив – не це тобі би личило в житті! Не це. І ти спонтанно обрала собі одвічно-інше: спокій та затишшя замку аристократії. Та чи буде ця аристократія – уродженням духовної аристократії, чи просто спадковою формою обличчя рис? Запитання мої не доречні, я знаю. Проте я йду у них все далі й далі.

Чи є щасливою ти ТАМ, де я всього лиш марево твоє в дрімоті серця? Чи ти ЙОГО кохаєш - чи мене у ньому? Мій відгомін у ньому чуєш ТИ? Веди свій світ у вирій… Я тебе чекатиму сердечно…

 

Розділ 6. Діти до НЕЇ.

О, мати наша! Ти не з нами нині, ти в голосі своєму замовкаєш містичним чином, майже в летаргії і радість твоя, і смуток, у потустороннім сяйві лик твій повсякчас.

О мати наша, чом тобі так смутно поруч з дІтьми, чом не бачиш очей, на тебе спрямованих вірно?

Чому втікаєш у свої світи, де нас не чути тобі і не видно?..

Ми любимо тебе як найсвітліший міф про МАТІР.

Його нам наспівали пташки навесні і в дотиках твоїх ми защебечемо грайливо. Вернись до нас, не йди у потойбіччя співу. Верни нам радість твого усміху й завзяття. Розділимо з тобою біль утрати. Тільки почуй нас, наша МАТИ!  

 

Розділ 7. Вона дітям.

Мої ви ластівятка милі. Душею сповненою ласкою й добра до Вас лечу крізь нетрі болю й страху. Я Вам ДОРОСЛИМ розкажу про втрати. Про те, що вибір робиться уже з дитячих років, що доля нас веде туди, куди сама бажає. І ми ведемось, далебі. Нам краще вестися сміливо, на терни серцем натикатись і далі йти, до самого кінця. Й дітей народжувати від тих, кого нам доля вибрала в безтямній грі свого кармічного зухвальства.

А потім, цей ваш плач, і спотикання ваші сліпі у гамірній колисці світу... А потім ваші радощі і смуток в моїм зітханні. Все було би добре, якби не спів віків у моїм серці жив постійно… Все було би добре, дітки…

 

Розділ 8. Старість ЇЇ.

Сміливо ти прийшов у мої сни, відверто, люто… й ніжно водночас. Сповістив про старість не самотню, про даремно прожите життя без тебе, але й про те, що спогади-думки мої були цілком доречні, тобі присвячені і щиро, і навіки. І тому живі. Й жива тому була на краю спільного із НИМ життя. І мрії про життя з тобою я втілила лише у снах… І пісня ночі, темряви зове й понині у світ ТВОЄЇ ВІЧНОСТІ, мій Привид. Мій Ангел смерті, Музика – мій рок і голос, що співав всього лиш ІЗ ТОБОЮ ПОРУЧ, лише з ТОБОЮ!  Опісля ж – відгомін лише, лише відлуння свята! Бал-маскарад й театр ущент згоріли від полумя кохання неземного… ТВОГО! Ти все спалив, лиш душу у мені зберіг. Тому й моя живе тепер на схилі літ щасливо.

 

Розділ 9. ЇХНЯ зустріч.

Вони у дотиках ефірних тіл немов блаженні Богом святі – прозорі, легкі, видимі нечутно, тихі і нові, як воскресіння Боже. Вони разом, вони тепер разом.

 

Розділ 10. Подарунок долі.

Її любов була, мов подарунок долі. Вона була цим подарунком долі. Вона була жива і поруч. Й містична теж – і тим привабливіша навіть. У боротьбі палкій за НЕЇ я відчув весь зміст СВОГО життя, яке ні краплі не шкодуючи, цілком присвячував лиш їй і нашим дітям. І подарунок мій з Театру Опери, з ЇЇ й ЙОГО ТЕАТРУ я принесу на вічну й щиру згадку про таємницю Милої СВОЄЇ – її навчив співати Ангел! Вона ж бо теж цим Ангелом БУЛА!

Візьми із моїх ще живих і теплих рук цей скарб: ЙОГО музичну скриньку… Нехай вона  твоїй могилі нагадує про дотик ЙОГО рук.

Я відданість свою цій величі нестиму, немов прапор Високого мистецтва, – гордо й легко! Я жив ТОБОЮ, я ТОБОЮ вмер! Й прийми мене, навіть якщо ви вдвох мене на небесах вже призабули. Прийми, згадай, відчуй і разом будемо оспівувати вічне!

 

Розділ 11. ЕПІЛОГ.

Яким би не був рок, яким би фатум не здавався гучним й трагічним – усе це всупереч, усе гармонією днів і доль сповите, усе ведеться істинно і вправно. Лише заглиблення думок – і рай святий у нас самих розквітне.

Живіть трагізмом й тіштеся життям, тоді трагізм ставатиме доступним й легким, а радість буде вічною, мов світ.   

Вони удвох чи втрьох чи всі зокрема – там стрінуться й танок Мистецтва поведуть. Усяка опера в собі черпа натхнення.

 

Від СЕБЕ: я точно знаю, що щаслива зараз. Я люблю цей стан натхнення і життя. Я люблю життя, бо ВІН живе зі мною у МОЄМУ СЕРЦІ.
ВІН РОЗУМІЄ ВСЕ…
МИР ЙОГО ДУШІ…

 

 

Категорія: Мои статьи | Додав: Olga (25.02.2009)
Переглядів: 1013 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 5.0/14
Всього коментарів: 2
2 ANONIM23  
0
Гарний сайт 8-). Неодноразово заходила сюди. Є багато цікавого.

1 Olga  
0
Дякую. Щиро вдячна за увагу до мого сайту! Пишу для Вас!

Ім`я *:
Email *:
Код *:
Форма входу
Категорії розділу
Пошук
Друзі сайту
Статистика